Odsłon:

0497278
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
108
117
897
13461
18581
497278
IP: 3.14.15.94
2024-04-26 15:15

INTENCJE MSZALNE

INTENCJE MSZALNE 21.04.2024. - 28.04.2024.

NIEDZIELA 21.04.2024. IV NIEDZIELA WIELKANOCNA

9.00- Maria (14 r. ś.), Roman Małyszów - /ofiarowała rodzina/

11.00- Czesława (r. ś.), Tadeusz, Jan, Danuta, Antonina, Franciszek, ++ Zygmuntów, Frączków, Kazimierz Marzec - /ofiarowała Cecylia Zygmunt/

12.30- Kazimierz Marzec (Gregor 21) - /ofiarowała matka/

PONIEDZIAŁEK 22.04.2024.

16.30- Kazimierz Marzec (Gregor 22) - /ofiarowała matka/

17.00- Szczepan Bednarz (2 r. ś.), Kamila Obszyńska (2 r. ś.), Józefa, Andrzej, Franciszek, ++ Bednarzów, Głazów - /ofiarowała rodzina/

WTOREK 23.04.2024. UROCZYSTOŚĆ ŚW. WOJCIECHA B M GŁÓWNEGO PATRONA POLSKI

16.30- Kazimierz Marzec (Gregor 23) - /ofiarowała matka/

17.00- Jan (r. ś.), Rozalia Małków - /ofiarowała rodzina/

ŚRODA 24.04.2024.

16.30- Kazimierz Marzec (Gregor 24) - /ofiarowała matka/

17.00- O zdrowie i błogosławieństwo Boże dla dzieci, wnuków, prawnuków i całej  rodziny Flisów - /ofiarowała rodzina Flisów/

CZWARTEK 25.04.2024.ŚW. MARKA EWANGELISTY

16.30- Kazimierz Marzec (Gregor 25) - /ofiarowała matka/

17.00- Janina Welc (3 r. ś.), Julian, Krzysztof, Jan, Rozalia, ++ Brachów, Welców – /ofiarowała rodzina/

PIĄTEK 26.04.2024.

16.30- Kazimierz Marzec (Gregor 26) - /ofiarowała matka/

17.00- W 15 rocznicę ślubu Justyny i Łukasza - /ofiarowali rodzice/

SOBOTA 27.04.2024.

16.30- Kazimierz Marzec (Gregor 27) - /ofiarowała matka/

17.00- W 6 rocznicę urodzin Milenki - /ofiarowali rodzice/

NIEDZIELA 28.04.2024. V NIEDZIELA WIELKANOCNA

9.00- Antoni Kaczor (r. ś.), Lucja - /ofiarowała rodzina/

11.00- Tadeusz (r. ś.), Bronisława, Jan Zygmuntów, Kazimierz Marzec - /ofiarowała Cecylia Zygmunt/      

chrzest Franciszka                                                          

12.30- Kazimierz Marzec (Gregor 28) - /ofiarowała matka/

OGŁOSZENIA 2024

IV NIEDZIELA WIELKANOCNA 21.04.2024.

  1. W Ewangelii czwartej już Niedzieli Wielkanocy słyszymy, jak Pan Jezus porównuje się do pasterza miłującego i troszczącego się o owce. Dlatego tę niedzielę nazywamy Niedzielą Dobrego Pasterza, przypada w nią Światowy Dzień Modlitw o Powołania i rozpoczynają się Kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele. Módlmy się, by nie brakowało gorliwości i apostolskiego zapału wśród kapłanów i osób zakonnych oraz o to, by nie zabrakło robotników w Winnicy Pana. W tym tygodniu przed wieczorną Eucharystią zapraszamy na wspólną modlitwę za powołanych i o święte powołania do służby Bożej.
  1. We wtorek obchodzić będziemy uroczystość Świętego Wojciecha, biskupa, męczennika i patrona Polski. Znajdźmy w codziennym zabieganiu czas na spotkanie z Chrystusem we Mszy Świętej i na modlitwę w intencji naszej umiłowanej ojczyzny.
  1. W czwartek przypada święto Świętego Marka Ewangelisty, które jest tradycyjnym dniem modlitwy o urodzaje. Chociaż specjalne dni modlitw o dobre urodzaje i za kraje głodujące przypadają w szóstym tygodniu okresu paschalnego, chciejmy w codziennej, osobistej modlitwie prosić dobrego Boga, by pobłogosławił wszelkie ludzkie wysiłki, aby one przyniosły obfity plon i owoc i aby nikomu nie brakowało codziennego chleba.
  1. Za tydzień – w ostatnią niedzielę kwietnia będziemy przeżywać Ogólnopolską Niedzielę Modlitw za Kierowców. Niech nasza modlitwa zaowocuje rozwagą, większym rozsądkiem i mądrością w czasie naszych pieszych, rowerowych czy samochodowych wojaży. W przyszłą niedzielę będzie można się zaopatrzyć w obrazki i breloczki z wizerunkiem Świętego Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących oraz modlitwą kierowcy. Datki, które przy tej okazji zostaną złożone, przeznaczymy na środki transportu dla misjonarzy.
  1. Solenizantom i Jubilatom tygodnia składamy najserdeczniejsze życzenia i zapewniamy o modlitewnej pamięci. Modlitwą otaczamy również tych Parafian, którzy odeszli w ostatnim czasie do wieczności, jak i ich rodziny.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

We wtorek, 23 kwietnia – św. Wojciech, biskup Pragi oraz misjonarz na Węgrzech, a także w Polsce, który wyruszył z misją ewangelizacyjną do pogańskich Prus, gdzie poniósł śmierć męczeńską.

W czwartek, 25 kwietnia – św. Marek, Ewangelista, towarzyszący najpierw Apostołowi Pawłowi w jego misyjnych podróżach, a potem Szymonowi Piotrowi, którego katechezę spisał w swojej Ewangelii.

III NIEDZIELA WIELKANOCNA 14.04.2024.

  1. Zmartwychwstały Pan Jezus, ukazując się swoim uczniom i przyjaciołom, dawał im dowody, że żyje. W przeznaczonym na dzisiaj fragmencie Ewangelii słyszymy o jednym z takich spotkań, a na kartach Pisma Świętego można znaleźć więcej takich opisów. W tę trzecią niedzielę Wielkanocy, obchodzoną w naszej ojczyźnie jako Niedzielę Biblijną, inaugurujemy w Polsce Tydzień Biblijny. Pragniemy zachęcić wszystkich Parafian do indywidualnej lektury i medytacji Biblii, by spotkać Pana, który mówi do swojego ludu.
  2. Dzisiaj przeżywamy też ustanowione przez Sejm RP na pamiątkę rocznicy przyjęcia chrztu przez księcia Mieszka I święto Chrztu Polski.
  3. Podziękowanie za sprzątanie kościoła.

NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO 07.04.2024.

  1. Dzisiejsza niedziela ma wiele przydomków: przewodnia, biała, Miłosierdzia Bożego… O ten ostatni tytuł prosił sam Pan Jezus za pośrednictwem Świętej Siostry Faustyny. Od ponad dziesięciu lat tą niedzielą rozpoczynamy Tydzień Miłosierdzia. Chcemy uwielbiać nieskończone Boże miłosierdzie, a jednocześnie podjąć refleksję, czy sami jesteśmy miłosierni… Po Mszach św. zbiórka ofiar do puszek na Fundusz Caritas.
  2. Z racji przeżywanych w ostatnim czasie wielkich dni Wielkiego Tygodnia i oktawy wielkanocnej jutro przypada przeniesiona z 25 marca uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to także Dzień Świętości Życia i Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Podczas wieczornej Eucharystii będzie można zaangażować się w Dzieło Adopcji przez zobowiązanie, że podejmie się modlitwy w intencji nienarodzonego dziecka i jego rodziców. Msze św. o godz. 9.00, 11.00 i 17.00.
  3. W przyszłą niedzielę, która będzie przeżywana jako Niedziela Biblijna, rozpoczniemy Tydzień Biblijny. W tym szczególnym Tygodniu, ale nie tylko, zachęcamy wszystkich Parafian do wzięcia Pisma Świętego, jego czytania i medytowania.
  4. Kończy się oktawa najważniejszych świąt chrześcijańskich – świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Wszystkim Parafianom, szczególnie tym, którzy w rozpoczynającym się tygodniu obchodzą swoje osobiste uroczystości, pragnę przekazać moje serdeczności i życzliwości, aby radość paschalna nieustannie trwała w Was, w Waszych rodzinach i domach…
  5. Podziękowanie za sprzątanie kościoła.

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY 01.04.2024.

  1. Przedłużamy radość z faktu, że Jezus zmartwychwstał, żyje i działa pośród nas. On pragnie z nami się spotykać, napełniać swoją obecnością, pokrzepiać nasze serca i napełniać odwagą do apostołowania – do głoszenia prawdy o Jego zmartwychwstaniu. Także Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II przypomina o tej prawdzie w kierowanym do nas słowie. Ja zaś pragnę z całego serca podziękować za składane ofiary, które przeznaczone są na Katolicki Uniwersytet Lubelski.
  2. Mimo że tylko dzień dzisiejszy jest dniem wolnym od pracy, postarajmy się w naszych domach i rodzinach utrzymać świąteczny charakter całej paschalnej oktawy – do przyszłej niedzieli włącznie. Przywróćmy w naszych rodzinach wielkanocne pozdrowienie CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ! PRAWDZIWIE ZMARTWYCHWSTAŁ! i przez dni oktawy nim się pozdrawiajmy. Postarajmy się również i w kolejne dni przybyć na Eucharystię. Codziennie będziemy odmawiać hymn uwielbienia „Chwała na wysokości Bogu” i w modlitwie eucharystycznej usłyszymy, że „obchodzimy święty dzień Zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa”. Z racji oktawy Wielkanocy w najbliższy piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
  3. Najbliższy czwartek, piątek i sobota to: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W te dni zapraszamy do kościoła do wspólnej modlitwy: w czwartek w intencji powołań do służby Bożej o godz. 16.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwy, które prowadzi Legion Maryi, w piątek do Najświętszego Serca Jezusowego w duchu wynagrodzenia za grzechy nasze i całego świata, w sobotę – na wynagradzający różaniec po Mszy św. o godz. 17.00.
  4. Przyszła niedziela to Niedziela Miłosierdzia Bożego, którą rozpoczyna się w naszej ojczyźnie Tydzień Miłosierdzia. Po Mszach świętych zbiórka do puszek na Fundusz Caritas. Po Mszy św. o godz. 12.30 spotkanie z rodzicami klasy III, która przygotowuje się do I Komunii świętej.
  5. Podziękowanie za Dekorację kościoła dla Koła Gospodyń Wiejskich – sekcji dekoratorskiej i osobom sprzątającym kościół w czwartek i sobotę.
  6. Wszystkim Parafianom i Gościom świętującym w naszej wspólnocie te najważniejsze święta jeszcze raz życzę obfitości Bożych darów i Bożej łaski: pięknych, radosnych i błogosławionych świąt Zmartwychwstania Pańskiego!

NIEDZIELA PALMOWA 24.03.2024.

  1. Niedzielą Palmową wchodzimy w Wielki Tydzień, w doroczny obchód Misterium Paschalnego Chrystusa. Niech udział w dzisiejszej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia. Dziś zakończenie Misji Świętych w naszej Parafii. Na Mszach św. poświęcenie palm, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i błogosławieństwo misyjne.
  2. Już po raz siódmy dzisiejszego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Jest to rocznica męczeńskiej śmierci beatyfikowanej pół roku temu rodziny Ulmów, jednej z wielu bohaterskich polskich rodzin, którzy chcieli ocalić swoich sąsiadów i przyjaciół żydowskiego pochodzenia. Dla nas jest to okazja, aby modlić się o pokój, zgodę, pojednanie między narodami oraz o to, by w drugim człowieku umieć zobaczyć swojego bliźniego, któremu należy okazywać miłość i szacunek.
  3. Dziś po Mszy św. o godz. 11.00 ostatnie nabożeństwo Gorzkich Żali.
  4. W kalendarzu liturgicznym 25 marca to dzień, w którym Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jednak normy tego kalendarza wskazują na ogromną wielkość dni Wielkiego Tygodnia i oktawy paschalnej, zatem tę uroczystość będziemy obchodzili w poniedziałek po Niedzieli Miłosierdzia Bożego, 8 kwietnia.
  5. Zbliżają się najważniejsze dni w całym roku liturgicznym – Święte Triduum Paschalne oraz święta Zmartwychwstania Pańskiego. Aby rzeczywiście je owocnie i pięknie przeżyć, oczyściliśmy nasze serca, podczas Misji Świętych. Wytrwajmy w stanie łaski uświęcającej.
  6. Święte Triduum Paschalne rozpocznie się w Wielki Czwartek wieczorem o godz. 18.00 Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej. Będziemy dziękowali za dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Po skończonej liturgii przeniesiemy procesyjnie Najświętszy Sakrament do przygotowanego ołtarza adoracji (dawniej nazywanym „Ciemnicą”), gdzie będziemy go adorowali do godz. 21.00. Podczas procesji śpiewać będziemy hymn Pange lingua (Sław języku tajemnicę), za odmówienie go tego wieczoru można uzyskać odpust zupełny. Adorację wznowimy w Wielki Piątek o godz. 9.00 aż do rozpoczęcia liturgii Męki Pańskiej. Adoracja indywidualna.
  7. W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zaprasza jednak wszystkich wiernych do udziału w specjalnej i szczególnej liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja Krzyża Świętego, za uczczenie którego w tym dniu możemy dostąpić łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. W naszym kościele parafialnym tę liturgię rozpoczniemy o godz. 18.00 Drogę Krzyżową. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do przygotowanego „Bożego Grobu”, gdzie adoracja trwać będzie do godz. 24.00. W Wielką Sobotę od godz. 6.00 aż do rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej. Zapraszam do prowadzenia modlitwy adoracyjnej wszystkie grupy i stowarzyszenia parafialne według ustalonego porządku. Przypominam też, że w Wielki Piątek wierni między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, są zobowiązani do jednorazowego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) niech pamiętają tego dnia o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
  8. Wielka Sobota jest również dniem, gdy nie sprawuje się Eucharystii: wszyscy wierni są zaproszeni do modlitwy i skupienia, do adoracji Chrystusa Eucharystycznego w przygotowanym „Grobie Pańskim”. Postarajmy się znaleźć chwilę czasu w tym przedświątecznym zabieganiu, zarówno w Wielki Piątek, jak i w Wielką Sobotę na indywidualną modlitwę przed ukrytym w Chlebie naszym Panem i Zbawicielem…O godz. 9.00 i godz. 10.00 będzie odbywać się święcenie pokarmów na stół wielkanocny.
  9. Wieczorem w sobotę o godz. 18.00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc przejścia ze śmierci do życia; będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Rozpoczniemy ją od poświęcenia ognia i zapalenia Paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne ALLELUJA, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna. Na tę liturgię proszę o przyniesienie świec.
  10. W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godz. 6.00 uroczystą procesją rezurekcyjną, biciem dzwonów i radosnym śpiewem ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Po procesji celebrować będziemy uroczystą Eucharystię. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego druga Msza św. o godz. 11.00 a w Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte według porządku niedzielnego.
  11. Z pomocą Bożej łaski i błogosławieństwa wejdźmy w głębokie przeżycie tego Wielkiego Tygodnia, abyśmy mogli doświadczać przechodzenia ze śmierci grzechu do życia w łasce i wolności dziecka Bożego…
  12. Podziękowanie za sprzątanie kościoła.

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 17.03.2024.

  1. W piątą niedzielę czasu paschalnego przygotowania zmienia się charakter tego okresu na bardziej pasyjny, co ukaże nam liturgia najbliższych dni, a ponadto podtrzymywany w naszej ojczyźnie zwyczaj zasłaniania krzyży.
  2. Do świąt paschalnych pozostało coraz mniej czasu, już tylko dwa tygodnie – dobrze i owocnie wykorzystajmy te dni. Przede wszystkim pozwólmy, aby Pan dokonywał w nas i dla nas wielkich rzeczy: rozpoczynające się w czwartek Misje Święte, spowiedź święta w sobotę dają nam możliwość doświadczenia uzdrawiającej i przebaczającej mocy Pana.
  3. Program Misji:

Czwartek – 21.03.2024

Misje odnową życia religijnego człowieka.

Godz. – 09.00 – Msza św. z nauką ogólną.

Godz. – 12.00 – Msza św. dla uczniów S.P. im. Księdza Jerzego Popiełuszki.

Godz. – 17.00 – Msza św. z nauką ogólną. Po Mszy św. nabożeństwo za Zmarłych z procesją na Cmentarz.

Piątek – 22.03.2024

„Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest mnie godzien” (Mt 10,38).

Godz. – 09.00 – Msza św. z nauką ogólną

Godz. – 12.00 – Msza św. dla uczniów S.P. im. Księdza Jerzego Popiełuszki

Godz. – 17.00 – Droga Krzyżowa przez Bukowę, (od końca wioski do kościoła). Adoracja przy Krzyżu Misyjnym.

Msza św. z nauką ogólną.

Sobota – 23.03.2024

„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię (Mk 1,15).

Dzień spowiedzi Misyjnej.

Godz. – 8.30 – Spowiedź przy wystawionym Najświętszym Sakramencie.

Godz. – 09.00 – Msza św. z nauką ogólną.

Godz. 11.30 – Spowiedź przy wystawionym Najświętszym Sakramencie.

Godz. – 12.00 – Msza św. dla starszych i chorych. Namaszczenie chorych.

Godz. – 16.30 – Spowiedź przy wystawionym Najświętszym Sakramencie.

Godz. – 17.00 – Msza św. z nauką ogólną. Po Mszy św. nauka dla Młodzieży.

Niedziela Palmowa – 24.03.2024

„Wiara umacnia się gdy jest przekazywana” – św. Jan Paweł II

Odnowienie przyrzeczeń Chrzcielnych.

Godz. – 09.00 – Msza św. z nauką ogólną.

Błogosławieństwo Apostolskie z odpustem zupełnym i zakończenie Misji świętych.

Godz. – 11.00 – Msza św. z nauką ogólną.

Błogosławieństwo Apostolskie z odpustem zupełnym i zakończenie Misji świętych.

  1. We wtorek będziemy przeżywali uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i Patrona Kościoła powszechnego.
  2. Przyszła niedziela to już Niedziela Palmowa rozpoczynająca Wielki Tydzień. Błogosławieństwo palm na początku każdej Mszy Świętej. Zakończenie Misji Świętych.
  3. Wszystkim jubilatom i solenizantom składam najserdeczniejsze życzenia i zapewniam o modlitewnej pamięci.
  4. Podziękowanie za:

- ofiary na kościół zbierane w poprzednią Niedzielę,

- ofiary na kwiaty składane przy adoracji krzyża po Drogach Krzyżowych,

- sprzątanie kościoła.

Uczniowie, nauczyciele i rodzice S. P. im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Bukowej zapraszają na charytatywny kiermasz palm, ozdób i ciast, który odbędzie się 21 i 22 maeca po każdej Mszy św. Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na renowację pomnika Pani Heleny Gadzińskiej.

W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:

We wtorek, 19 marca – św. Józef, Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny i Patron Kościoła powszechnego, który był człowiekiem sprawiedliwym, pełnym pokory i odwagi, wierności i zaufania.

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 10.03.2024.

  1. Czwarta niedziela Wielkiego Postu, zwana Niedzielą Laetare, której wyjątkowość podkreśla różowy kolor szat liturgicznych, wyznacza połowę przeżywanego okresu przygotowania paschalnego. Dlatego w polskiej tradycji nazywana była „śródpościem” albo „półpościem”. Warto uczynić pewne podsumowania i z jeszcze większym zaangażowaniem przeżyć drugą jego część.
  2. Bóg, jak usłyszeliśmy w Ewangelii, posłał swojego Jednorodzonego Syna nie po to, aby świat potępił, lecz po to, by świat został przez Niego zbawiony. Zatem nie bójmy się przyjść do Niego z naszą słabością i grzechem, albowiem On czeka każdego dnia w sakramencie pokuty i pojednania, by nas uwolnić od ciężaru grzechu i przytulić do swojego kochającego Serca.
  3. W najbliższą środę przypada 11 rocznica wyboru papieża Franciszka. Ojciec Święty nie przestaje prosić o modlitewne wsparcie, dlatego w jego intencji będziemy się modlić w środę na wieczornej Mszy Świętej, a dziś już chcemy powierzyć opiece Matki Najświętszej posługiwanie Chrystusowego Namiestnika: Pod Twoją obronę…, Matko Kościoła, módl się za nami!
  4. Zapraszam do udziału w nabożeństwach tego okresu: w Gorzkich Żalach, które śpiewamy w każdą niedzielę po Mszy św. o godz. 11.00 oraz w Drodze Krzyżowej w każdy piątek po Mszy św. o godz. 17.00.
  5. Wolontariusze CARITASU rozprowadzają wielkanocne paschaliki i czekoladowe baranki.
  6. Podziękowanie za sprzątanie kościoła.
  7. Dziś zbiórka ofiar na kościół za I Kwartał 2024 roku.

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 03.03.2024

  1. W dzisiejszej liturgii słowa zostały nam przypomniane Boże przykazania – dziesięć słów Boga, na których warto i trzeba budować gmach swojego życia. W Wielkim Poście próbujemy uczynić je rzeczywiście tym fundamentem, zatem niech wszystkie podejmowane działania i wysiłki temu służą. Zapraszam do udziału w nabożeństwach wielkopostnych.
  2. W piątek, 8 marca, przypada Międzynarodowy Dzień Kobiet. Pamiętajmy w tym dniu, ale nie tylko wtedy, o naszych niewiastach: babciach, mamach, żonach, córkach i wnuczkach. Wyraźmy im naszą życzliwość jakimś dobrym słowem i drobnym gestem i nie ustawajmy w modlitwach za nich.
  3. W następną niedzielę zbiórka ofiar na kościół za I kwartał 2024 roku.
  4. Podziękowanie za sprzątanie kościoła.
  5. Otaczam solenizantów i jubilatów modlitwą, przekazując im najserdeczniejsze życzenia.

W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:

W poniedziałek, 4 marca – św. Kazimierz królewicz, gorliwy czciciel Eucharystii i Matki Bożej, który bronił najuboższych i najbardziej potrzebujących, stając się ich orędownikiem wobec swojego ojca, polskiego króla, Kazimierza Jagiellończyka.

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 25.02.2024

  1. Każdego roku w drugą niedzielę okresu przygotowania paschalnego rozważamy ewangelijną perykopę o Przemienieniu Chrystusa na wysokiej górze. Tak jak wybranym uczniom, tak i nam Pan Jezus pragnie ukazać blask swojego Bóstwa i niejako powiedzieć, kim jest, by umacniać nas w wierze i na drogach życiowego powołania. Nie bójmy się Jemu zaufać, pozwólmy Mu działać w nas i przez nas…
  2. Dzisiejsza niedziela nazywana jest NIEDZIELĄ AD GENTES i jest poświęcona modlitwie za misje i misjonarzy. Przy wyjściu ze świątyni będzie można wesprzeć dzieło misyjne Kościoła – do specjalnych puszek można wrzucać ofiary na ten cel.
  3. W środę po Mszy św. o godz. 17.00 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwy w intencji naszej Diecezji. Serdecznie zapraszam.
  4. W tym tygodniu przypadają pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

W piątek o godz. 8.00 wyjazd do chorych; o godz. 16.30 Spowiedź. Msza św. o godz. 17.00 a po Mszy św. nabożeństwo do Najświętszego serca Pana Jezusa.

W sobotę po Mszy św. o godz. 17.00 nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny.

  1. W niedzielę po Mszach św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i Adoracja. Na Mszy św. o godz. 11.00 poświęcenie i rozdanie modlitewników dla uczniów kl. III.
  2. Podziękowanie za sprzątanie kościoła.

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 18.02.2024

  1. Rokrocznie w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu rozważamy Ewangelię o kuszeniu Chrystusa na pustyni. Pan Jezus, który zwyciężył wszystkie szatańskie pokusy, uczy nas sztuki zwyciężania w pokusie. Niech wielkopostna pielgrzymka wiary nas umacnia w naszych zmaganiach ze złem…
  2. Wzbudźmy w sobie wielkie pragnienie owocnego i dobrego przeżycia rozpoczętego czasu Wielkiego Postu – różne umartwienia bądź dobre postanowienia mogą w tym pomóc. Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty dziś dobiegają końca, ale warto i trzeba rozwijać w sobie ducha umartwienia, do czego bardzo zachęcam.
  3. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w każdy piątek po Mszy św. o godz. 17.00 a Gorzkie Żale w Niedziele po Mszy św. o godz. 11.00.
  4. Rozpoczął się także czas Komunii Świętej wielkanocnej, który potrwa aż do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego (Niedzieli Trójcy Świętej). Przypominamy o przykazaniu kościelnym o powinności skorzystania raz w roku z sakramentu pojednania i przyjęcia Komunii Świętej w okresie wielkanocnym. Każdego dnia przed Mszą św. jest możliwość skorzystania ze spowiedzi świętej. Na te największe chrześcijańskie święta oczyśćmy nasze serca, uczyńmy je gotowymi na przyjęcie Zmartwychwstałego Pana.
  5. Informuję, że w tym roku zamiast rekolekcji wielkopostnych będą Misje św. od 21.03. do 24.03.2024 roku.
  6. W czwartek, 22 lutego, przypada święto Katedry Świętego Piotra Apostoła. Przyjdźmy w tym dniu, jeśli mamy możliwość, na Mszę Świętą, a przede wszystkim pamiętajmy w modlitwie o Następcy Świętego Piotra, który nie przestaje prosić o to wsparcie.
  7. Przyszła niedziela – druga wielkopostna, to NIEDZIELA AD GENTES – dzień modlitwy w intencji misji i misjonarzy. Po Mszach Świętych będziemy mogli materialnie wesprzeć dzieło misyjne Kościoła składając ofiary do puszek.
  8. Podziękowanie za sprzątanie kościoła.

VI NIEDZIELA ZWYKŁA 11.02.2024.

  1. W tę ostatnią karnawałową niedzielę słyszymy w Ewangelii o uzdrowieniu trędowatego. Padają tam znamienne słowa „Jeśli zechcesz…”. Bóg zawsze pragnie naszego dobra, pragnie nam udzielać swoich dobrodziejstw. A my ze swojej strony podejmijmy trud otwarcia się na Jego łaskę, może podejmijmy pewne zobowiązania z racji na rozpoczynającego się w środę okresu Wielkiego Postu, a dzisiaj rozpoczynający się 57. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu…
  2. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Parafialne obchody dnia chorych z Mszą Świętą, podczas której udzielimy sakramentu chorych, zorganizujemy w czasie parafialnych rekolekcji wielkopostnych, które rozpoczniemy 21 marca 2024 roku.
  3. W najbliższą środę przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca czterdziestodniowy okres przygotowania paschalnego – okres Wielkiego Postu. Msze Święte z posypaniem na znak pokuty naszych głów popiołem odprawię o godz. 11.00 i 17.00. Zachęcam do licznego uczestnictwa oraz do wejścia i całkowitego zaangażowania się w ten święty czas. Tego dnia rozpoczynamy Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. W Środę Popielcową po Mszach świętych zbiórka do puszek na pomoc Ukrainie.
  4. Środa Popielcowa to dzień postu ścisłego zobowiązującego wiernych między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, do jednorazowego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) są zobowiązane tego dnia do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Ponadto do postu ścisłego jesteśmy zobowiązani również w Wielki Piątek. Przypominam także, że we wszystkie piątki roku obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
  5. Pamiętajmy, że rozpoczynający się okres wielkopostny to tak zwany „czas zakazany”, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, wesel i dyskotek.
  6. W najbliższy piątek rozpoczniemy nabożeństwa Drogi Krzyżowej, na które zapraszam wszystkich Parafian po Mszy św. o godz. 17.00. Natomiast od przyszłej niedzieli – pierwszej Wielkiego Postu po Mszy św. o godz. 11.00 będziemy śpiewać Gorzkie Żale.
  7. Podziękowanie za sprzątanie kościoła.

V NIEDZIELA ZWYKŁA 04.02.2024.

  1. Biblijne czytania, które dziś odczytujemy i medytujemy, przypominają ważne kwestie: że krótkim jest życie człowieka na ziemi i że jest ono ciągłym zmaganiem się ze swoimi słabościami. Dzisiejsze czytania przypominają również, że każdy jest wezwany do głoszenia życiem Ewangelii. Obyśmy dobrze wykorzystywali czas ziemskiej pielgrzymki…
  2. To już ostatnie dni karnawału. Przeżyjmy je w duchu chrześcijańskiej radości.
  3. W jutrzejszy poniedziałek, z racji na przypadające wspomnienie Świętej Agaty, na Mszy Świętej o godz. 17.00 pobłogosławię przyniesiony chleb, sól oraz wodę.
  4. Natomiast w przyszłą niedzielę, 11 lutego, przypada Światowy Dzień Chorego. Już dzisiaj chcę poinformować, że parafialne obchody dnia chorych z Mszą Świętą, podczas której udzielimy sakramentu chorych, zorganizujemy w czasie parafialnych misji.
  5. Podziękowanie za sprzątanie kościoła.
  6. Solenizantów i jubilatów zapewniam o mojej modlitwie i życzliwości.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

W poniedziałek, 5 lutego – św. Agata, której wstawiennictwu przypisuje się ocalenie jej rodaków po wybuchu Etny i z tej okazji błogosławi się chleb jako znak dobroci oraz wodę, która chroni przed niebezpieczeństwem ognia.

We wtorek, 6 lutego – św. Paweł Miki z 25 towarzyszami – to japońscy misjonarze i męczennicy, którzy w tym dalekim kraju głosili Ewangelię i dla niej ponieśli śmierć.

W sobotę, 10 lutego – św. Scholastyka, bliźniacza siostra św. Benedykta, którą cechowały wielka wiara i ufność wobec Pana Boga.

IV NIEDZIELA ZWYKŁA 28.01.2024.

  1. Ukazany w dzisiejszej Ewangelii Jezus budził lęk i zdumienie wśród słuchających Go i będących świadkami znaków, które czynił. Dzisiaj również Jego Ewangelia spotyka się z różnym przyjęciem; my jednak pragniemy przyjmować ją wciąż otwartym sercem i na co dzień ją wypełniać.
  2. To ostatnia niedziela stycznia, w którą przypada Światowy Dzień Trędowatych. Jest to okazja, by pomodlić się za cierpiących na tę straszliwą chorobę, za tych wszystkich, którzy im spieszą z pomocą, a także za wszystkich chorych, opuszczonych i wykluczonych.
  3. W tym tygodniu przypadają czwartek przed pierwszym piątkiem, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek o godz. 16.00 otoczymy modlitwą tych, którzy opuścili wszystko, by pójść za głosem Pana, oraz tych, którzy ten głos słyszą, aby nie bali się za nim podążać. Adorację i modlitwy prowadzi Legion Maryi. O godz. 17. 00 Msza św. wotywna o Najświętszej Eucharystii.
  4. W piątek, 2 lutego, będziemy przeżywali święto Ofiarowania Pańskiego, które w polskiej tradycji nazywane jest świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Msze Święte w naszym kościele będą sprawowane o godz. 9.00 i 17.00. Na początku każdej Mszy będzie miała miejsce ceremonia poświęcenia świec, zatem przynieśmy ze sobą świece-gromnice. Niech one staną się znakiem obecności Chrystusa – Światłości świata; zapalajmy je, jak mówi stara polska tradycja, w chwilach trwogi i zagrożenia, aby o tej obecności i opatrzności Bożej sobie nieustannie przypominać. Po Mszy św. o godz. 9.00 wyjazd do chorych. (ok. 10.30) Na Mszy św. o godz. 17.00 poświęcenie świec dla uczniów kl. III przygotowującej się do I Komunii św.
  5. W tym dniu obchodzimy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Otoczmy więc naszą modlitwą wszystkich, którzy przez składane śluby zakonne czy inne zobowiązania pragną całkowicie ofiarować swoje życie Bogu, żyjąc według rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Składane w to święto ofiary do puszek po Mszach św. przeznaczone zostaną na wspomożenie kontemplacyjnych wspólnot zakonnych w naszej ojczyźnie. Jest to I Piątek Miesiąca. Ci, którzy obchodzą Pierwsze Piątki w domu odmawiają Litanię do Serca Pana Jezusa.
  1. W sobotę, 3 lutego, jest I Sobota Miesiąca. Msza św. wotywna o Niepokalanym Sercu NMP z nabożeństwem I Sobotnim o godz. 17.00.
  2. Podziękowanie za sprzątanie kościoła.
  3. Jubilatom i solenizantom składam najserdeczniejsze życzenia. Tym, którzy korzystają z czasu ferii zimowych, życzę bezpiecznego i przyjemnego wypoczynku. Pozdrawiam również wszystkich wypoczywających w naszej wspólnocie.

W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:

W środę, 31 stycznia – św. Jan Bosko, charyzmatyczny duszpasterz młodzieży i wybitny pedagog XIX wieku, który całe życie poświęcił trosce o młodych.

III NIEDZIELA ZWYKŁA 21.01.2024

  1. Niedzielna liturgia słowa przypomina, że każdy chrześcijanin jest wezwany do nieustannego nawracania się, przemieniania swojego życia tak, by było ono bardziej przepełnione Ewangelią. Niełatwe to zadanie, ale wraz z Psalmistą chcemy powtarzać: „Daj mi poznać Twoje drogi, Panie, naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami. Prowadź mnie w prawdzie według swych pouczeń”…
  2. W dzisiejszą niedzielę przeżywamy ustanowioną przed pięciu laty Niedzielę Słowa Bożego. Jest to może inspiracja do częstszego sięgania po słowo Boże zawarte na kartach Pisma Świętego i prześwietlania przezeń swojego życia. Zachęcam również do czytania Pisma świętego.
  3. W czwartkowe święto Nawrócenia Świętego Pawła, Apostoła Narodów, zakończy się Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan.
  4. W piątek, w liturgiczne wspomnienie Świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa, przeżywać będziemy Dzień Islamu. Módlmy się w intencji wyznawców tej religii, z którymi łączy nas postać ojca wiary – Abrahama. Prośmy szczególnie, aby religii nie wykorzystywano instrumentalnie i z jej powodu nie dochodziło do prześladowań, gwałtów i przemocy.
  5. Podziękowanie za sprzątanie kościoła.
  6. Życzę solenizantom i jubilatom tego tygodnia zdrowia i wielu łask Bożych.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

W środę, 24 stycznia – św. Franciszek Salezy, który w swoich pismach ukazywał, że każdy ma swoją własną drogę pobożności wiodącą do świętości, adekwatną do życiowego powołania i codziennej pracy.

W czwartek, 25 stycznia – św. Paweł Apostoł Narodów, który mocno przeżył spotkanie ze Zmartwychwstałym Panem pod Damaszkiem; z prześladowcy stał się gorliwym heroldem Chrystusa i Jego Dobrej Nowiny o zbawieniu.

W piątek, 26 stycznia – św. św. Tymoteusz i Tytus, uczniowie św. Pawła Apostoła, do których skierował on tak zwane „Listy pasterskie” z trafnymi napomnieniami dla pasterzy i wiernych.

II NIEDZIELA ZWYKŁA 14.01.2024

  1. Ewangelia dzisiejsza ukazuje nam Jezusa powołującego pierwszych uczniów, którzy uwierzyli słowu Świętego Jana Chrzciciela i chcieli bliżej Go poznać. Niech i w nas nie gaśnie chęć poznawania i zbliżania się do Jezusa: może warto zaangażować się w działalność grup i stowarzyszeń w naszej parafii, aby to pragnienie realizować…
  2. W środę, 17 stycznia, będziemy obchodzili po raz 27. Dzień Judaizmu. Pamiętajmy w modlitwach o naszych starszych braciach w wierze, z którymi łączy nas postać Abrahama i innych patriarchów Starego Testamentu, a przede wszystkim sama księga Pisma Świętego.
  3. Od czwartku, 18 stycznia, do czwartku, 25 stycznia, trwać będzie Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. O jedność wśród swoich uczniów i wyznawców modlił się Jezus przed swoją męką i śmiercią. Niech ta modlitwa nieustannie trwa, bo podziały wśród chrześcijan to rana, która boli i osłabia świadectwo ich wiary. Zachęcam do indywidualnej i wspólnotowej modlitwy razem z wszystkimi naszymi braćmi i siostrami wyznającymi wiarę w Chrystusa Pana w różnych miejscach naszej diecezji.
  4. Podziękowanie za sprzątanie kościoła.
  5. Daru zdrowia i obfitości łask Bożych przyzywam dla solenizantów i jubilatów tygodnia.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

W środę, 17 stycznia – św. Antoni Pustelnik, którego życie stanowi niedościgniony wzorzec radykalnego odsunięcia się od świata i jego spraw.

W piątek, 19 stycznia – św. Józef Sebastian Pelczar, biskup przemyski i założyciel sercanek, który z wielką gorliwością i troską realizował program podniesienia wiedzy, wiary i ducha wśród wiernych i duchowieństwa swojej diecezji.

NIEDZIELA CHRZTU CHRYSTUSA 07.01.2024

  1. Dzisiejsze święto to również święto Epifanii Boga, bowiem jest to uroczyste rozpoczęcie publicznej działalności Pana Jezusa. Wydarzenia nad Jordanem to także zapowiedź naszego chrztu, podczas którego każdy z nas stał się umiłowanym dzieckiem Boga. Na początku dzisiejszych Mszy błogosławimy wodę, by przypomnieć sobie moment naszego chrztu, uświadomić sobie jego wartość i znaczenie. Pobłogosławioną wodę będzie można zabrać do naszych domów, by je pokropić bądź też przygotować dla przychodzącego z błogosławieństwem i duszpasterską wizytą kapłana.
  2. Święto Chrztu Pańskiego kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. My jednak przedłużymy okres śpiewana kolęd, zgodnie z dawną polską tradycją, do święta Ofiarowania Pańskiego. Będą one się pojawiać w „repertuarze” naszych śpiewów podczas liturgii. Do tego święta pozostawimy również w naszej świątyni bożonarodzeniową szopkę.
  3. Podziękowanie za sprzątanie kościoła.
  4. Przekazuję dla wszystkich świętujących w tym tygodniu urodziny i imieniny najserdeczniejsze życzenia. 

www.bukowa.zamojskolubaczowska.pl

Copyright © 2018. 

All Rights Reserved.