Odsłon:

IP: 52.90.40.84
2024-03-29 00:46

KRONIKA POWSTANIA KOŚCIOŁA I PARAFII POD WEZWANIEM ŚW. ANDRZEJA BOBOLI

Wieś Bukowa leży nad rzeką Bukową dopływem Sanu. Osada należała od 1644 roku do parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.

W sierpniu 1951 roku rozpoczęto budowę kościoła wg projektu Józefa Blachy z Dąbrowicy. Wykonawcą konstrukcji ryglowej był cieśla Jan Wasąg z Ciosmów. 21.08.1951 roku prace wstrzymano i położono plomby.

Dopiero w 1956 roku po zmianach w centralnych organach władzy nastąpiła tzw. Odwilż w stosunkach Państwo – Kościół. Komitetowi budowy kościoła udało się wykorzystać ten zwrot z pozytywnym skutkiem dla zapoczątkowanego dzieła budowy kościoła. Powołano oficjalnie komitet budowy kościoła w składzie: Myszak Wojciech, Malec Wojciech, Jargieło Wojciech, Małysza Franciszek, Małysza Franciszek, Malec Jan, Małysza Łukasz, Myszak Marcin, Tutka Andrzej, Małysza Antoni, Małek Wojciech, Karpiak Józef, Małysza Andrzej z Andrzejówki.

Dnia 13 grudnia 1956 roku otrzymano oficjalne zezwolenie na kontynuowanie budowy. Dodało to otuchy, wiary i zapału organizatorom budowy i mieszkańcom Bukowej przy dalszych pracach. Drzewo jako główny materiał do budowy pochodziło głównie od mieszkańców Bukowej, ale także i okolicznych miejscowości. Środki pieniężne zbierano w różnoraki sposób: kolędowanie, zbiórki do puszek, ofiary od zakładów pracy działających na terenie ówczesnego powiatu.

Ramy okienne, drzwi i szalunek kościoła wykonane zostały przez stolarzy: Stanisława Prokopa i Antoniego Jaskułę ze Smorynia. Krycia dachu dokonała Wojciech Malec z Korytkowa Dużego. Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, który jest w głównym ołtarzu, został zakupiony w Kurii Diecezjalnej w Lublinie.

Dzień 10 listopada 1957 roku był ukoronowaniem wielkiego trudu w dążeniu do upragnionego celu. Odbyło się wtedy poświęcenie kaplicy dojazdowej parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli. Poświęcenia dokonał Dziekan Dekanatu Biłgoraj Ks. Jan Kosior. Mszę świętą odprawił proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju Ks. Jan Mróz.

W 1958 roku przez Józefa Blachę z Dąbrowicy została wykonana wieża kościoła a w kościele zostały wykonane ołtarze: główny i dwa boczne przez rzeźbiarza Józefa Kanię z Bielska-Białej. W tych pracach pomagał stolarz Władysław Wasąg z Ciosmów. W tym samym roku zakupiono plac pod budowę plebani. Obrazy Drogi Krzyżowej wykonały siostry zakonne z Klemensowa.

W 1970 roku wyrównano plac cmentarza kościelnego i zrobiono ogrodzenie. W roku 1976 zostały wykonane dzwony, którym nadano imiona: większy – Wojciech; mniejszy Andrzej. Poświęcenia dokonał Ks. Bp Bolesław Pylak.

Wykaz księży, którzy pracowali w tutejszym kościele: Ks. Zygmunt Grabiec, Ks. Leonard Ligęza, Ks. Józef Dubik, Ks. Jan Kisiel, Ks. Jan Cimek, Ks. Andrzej Kucewicz, Ks. Stanisław Kowal,  Ks. Kazimierz Podstawka, Ks. Kazimierz Szerement.

W 1982 roku na mocy rozporządzenia Ks. Bpa Bolesława Pylaka, powstał ośrodek duszpasterski Korytków - Bukowa, w skład którego weszły wioski poprzednio należące do parafii Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju, św. Marii Magdaleny w Biłgoraju i Frampol. Od 1 stycznia 1983 roku została erygowana samodzielna parafia w Korytkowie Dużym. Bukowa była kaplicą dojazdową. Pracowali wtedy Ks. Władysław Bącal i Ks. Józef Godzisz. Mieszkańcy nie mając nadziei na utworzenie parafii w Bukowej przeznaczyli drzewo zgromadzone wcześniej na plebanię na wykonanie boazerii w kościele i okien. Boazerię wykonał Józef Flis z Biłgoraja a ramy okienne Jan Kusz z Korytkowa Dużego. Ławki w kościele wykonał Edward Ciosmak z Księżpola.

W 1993 dokonano złoceń ołtarzy. Wykonawcami złoceń byli Pan Leszek Sołtys z Kraśnika i Pan Kazimierz Szymański z Trzydnika Dużego.

12 czerwca 2000 roku J. E. Ks. Bp Prof. Dr Hab. Jan Śrutwa ustanowił samodzielną parafię pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli w Bukowej. Pierwszym proboszczem parafii został Ks. Krzysztof Gajewski 16 czerwca 2000 roku.

Od 19 czerwca 2006 roku proboszczem parafii jest Ks. Stanisław Ciupak.

www.bukowa.zamojskolubaczowska.pl

Copyright © 2018.